DLACZEGO WARTO ZAŁOŻYĆ APARAT ORTODONTYCZNY?
Aparat ortodontyczny jest narzędziem niezbędnym do wyleczenia wady zgryzu.
Wada zgryzu moze mieć podłoże genetyczne , ale znacznie częsciej jej przyczyną są złe nawyki , takie jak ssanie palca czy przedłużone ssanie smoczka. Na rozwój wady zgryzu wpływa również oddychanie przez usta spowodowane alergią lub nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych , a także próchnica zębów oraz przedwczesna utrata zębów mlecznych i stałych.
Nieprawidłowo ustawione zęby są bardziej narażone na próchnicę oraz choroby przyzębia (krwawienie dziąseł, ruchomość zębów) z powodu trudności z ich prawidłowym oczyszczaniu. Wada zgryzu może prowadzić również do problemów w stawach skroniowo-żuchwowych. Przez stłczone , nachodzące na siebie zęby dochodzi często do nadmiernego wzajemnego starcia powierzchni zębów oraz odsłaniania się szyjek zębowych.
KIEDY WARTO PRZYJŚĆ DO ORTODONTY?
Każde dziecko w wieku 5-6 lat powinno wybrać się wraz z rodzicami do ortodonty. Lekarz sprawdzi u małego pacjenta czy nie ma już nieprawidłowości w budowie i ustawieniu szczęk. Zapyta o dotychczasowy rozwój dziecka i ewentualne nawyki. Poradzi co zrobić aby zapobiec pojawieniu się kolejnych nieprawidłowości. A jeśli ortodonta stwierdzi konieczność podjęcia leczenia , przedstawi jakie są możliwości takiej terapii, zapozna pacjenta z rodzajami aparatów i wykona pełną diagnostykę : modele ortodontyczne oraz zdjęcia pantomograficzne i ewentualnie cefalometryczne.
Jeśli jesteś pacjentem dorosłym i borykasz się z krzywymi zębami nie wahaj się przyjść do ortodonty. Współczesna ortodoncja nie zna ograniczeń wiekowych do rozpoczęcia leczenia.
JAKIE SĄ RODZAJE APARATÓW ORTODONTYCZNYCH?
Aparat ruchomy – wyjmowany
Leczenie takim aparatem przeprowadza się głownie u dzieci z uzębieniem mlecznym i mieszczanym. Aparat ortodontyczny ruchomy powinien on być noszony 12-14 godzin na dobę. Zasada jest taka, ze im dłużnej tym lepsze wyniki, a w trakcie leczenia konieczne są wizyty kontrolne co 4-8 tygodni.
Zaletą aparatów ruchomych jest ich stosunkowo niewielki koszt, możliwość zdjęcia w określonych sytuacjach, mniejsze kłopoty z higieną niż w aparatach stałych oraz to, że łatwo się je naprawia.
Najważniejsza rzecz przy aparatach ruchomych – działają tylko wtedy gdy się je nosi !
Aparat stały – nałożony przez lekarza i tylko przez lekarza może byc zdjęty.
Taki aparat zakłada się głownie na zęby stałe , ale nie wszystkie zęby stałe muszą być wyrżnięte aby taki aparat nałożyć.
Aparat stały działa przez 24 godziny na dobę .Czas leczenia aparatem stałym trwa około 2 lata i jest zależny od stopnia skomplikowania wady. W trakcie leczenia konieczne są wizyty kontrolne co 4-6 tygodni w celu aktywacji aparatu.
Aparaty stałe dzielimy na:
- aparaty grubołukowe np. łuk podniebienny zakładany własnie od strony podniebiennej. Taki aparat jest najczęściej elementem dodatkowym w trakcie całego leczenia aparatem cienkołukowym.
- aparaty cienkołukowe – to drugi rodzaj aparatów stałych. Te aparaty moga być wykonane z różnych materiałów:
Aparat metalowy polecany głównie u dzieci i nastolatków. Młodzi pacjenci mają możliwość wyboru koloru ligatur elestycznych na każdej wizycie kontrolnej z bardzo bogatego kolornika
.
Aparat porcelanowy lub kryształowy, są to aparaty wysoce-estetyczne bardzo mało widoczne dla otoczenia z tego względu są bardzo chętnie wybierane przez pacjentów dorosłych.
CZY Z APARATEM ORTODONTYCZNYM MOGĘ NORMALNIE FUNKCJONOWAĆ?
W pierwszych dniach po założeniu aparatów ortodontycznych musisz pamiętać o wzmożonej ostrozności w trakcie jedzenia. Od teraz nóż i widelec to twoi przyjaciele aby pokarmy kroić na mniejsze kawałki.
Twój ortodonta zaopatrzy Cię w wosk ortodontyczny , który nakłada się na poszczególne zamki aby uniknąć otarć błony śluzowej policzków. W miarę upływu czasu wszystko wraca do normy a Ty zaczynasz cieszyć się coraz prostszymi zębami.
Raz na kilka miesięcy pacjent jest skierowany na czyszczenie zębów (scaling , piaskowanie), fluoryzację oraz kontrolny przegląd stomatologiczny. Jeżeli w trakcie leczenia pojawi się próchnica zęba to ortodonta zdejmie łuk i ewentualnie zamek, a lekarz stomatolog zajmie się ubytkiem w Twoim zębie. Aparat należy założyć z powrotem jak najszybciej co oznacza, że najlepiej takie zabiegi wykonywać w tej samej Klinice.