Trzecie zęby tronowe bywają nazywane ósemkami lub zębami mądrości. To ostatnie określenie wzięło się zapewne stąd, że pojawiają się w późnym wieku, a mianowicie pomiędzy 16. a 25. rokiem życia.

Z ich wyrastaniem wiążą się jednak najczęściej dość przykre dolegliwości: ból, opuchlizna dziąseł i policzków czy kłopoty z normalnym spożywaniem posiłków. Ósemki pojawiają się w jamie ustnej jako ostatnie,

więc często najzwyczajniej w świecie nie ma już na nie miejsca, a to może powodować różne komplikacje, będące jednocześnie wskazaniem do usunięcia zębów mądrości.

Kiedy należy usunąć ósemki?

Ekstrakcja ósemek najczęściej związana jest ze zbyt małą ilością miejsca w szc

zęce, co powoduje problemy ortodontyczne takie jak tłoczenie zębów, a także z powodu ich trudnego oczyszczania predysponuje do choroby próchnicowej, zarażając i napierając na sąsiednie zęby.

Czasem ósemki wyrastają w stronę policzka, powodując podrażnienia błony śluzowej. Niektóre

zaś nie są w stanie wyjść z kości samodzielnie co może doprowadzić do powstania torbieli oraz powoduje bolesny obrzęk.

Brak zęba przeciwstawnego również jest częstym powodem zalecanej ekstrakcji.

Próchnica a ekstrakcja ósemki

Nawet w przypadku prawidłowo usytuowanych zębów mądrości zachodzi konieczność usunięcia ich. Ósemki z powodu swojego położenia sprawiają trudność w domywaniu przez co są bardziej narażone na chorobę próchnicową. Choroba ta zaś może szybko przenieść się na inne zęby. Z powodu trudnego dostępu nie zawsze stomatolog jest w stanie zastosować leczenie zachowawcze. Dlatego ósemka z zaawansowaną próchnicą również kwalifikuje się do usunięcia.

Zalecenia po wyrwaniu zęba – zapamiętaj

  • Bezpośrednio po wizycie u stomatologa, w celu zahamowania krwawienia, należy zagryzać tampon opatrunkowy umieszczony w miejscu usuniętego zęba przez około 20 minut. Stały ucisk pomaga powstrzymać krwawienie oraz przyspiesza powstawanie skrzepu. Pamiętaj, by nie trzymać opatrunku dłużej niż 20 minut. Po upływie 20 minut usuń tampon z jamy ustnej, nie przepłukuj ust wodą.
  • Przez minimum dwie godziny po zabiegu nie należy pić ani jeść. Może to bowiem podrażnić świeżą ranę oraz uszkodzić skrzep, który jest naturalną ochroną rany. Innym powodem, przez który należy powstrzymać się przed spożywaniem pokarmów po usuwaniu zęba, jest działające jeszcze przez jakiś czas znieczulenie. Zaburzenia czucia w jamie ustnej może spowodować, że podczas jedzenia poranimy sobie język lub policzki od wewnątrz.
  • Przez około dobę po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego, picia kawy oraz alkoholu, gdyż może spowodować to wzrost ciśnienia, który będzie miał negatywny wpływ na gojenie się rany.
  • Nawet przez dwa – trzy dni po wyrwaniu zęba warto powstrzymać się od palenia papierosów. Dym papierosowy i zawarte w nim szkodliwe substancje bardzo źle wpływają na proces gojenia się, mogą nawet przyczynić się do powstania infekcji. Ponadto palenie papierosów wzmaga suchość w ustach, a jak wiadomo enzymy zawarte w ślinie wspomagają gojenie się ran.
  • Staraj się spożywać chłodne pokarmy o delikatnej konsystencji w dniu usunięcia zęba. Gorące pokarmy mogą spowodować krwawienia, a twarde – uszkodzić ranę. Wskazane jest za to zjedzenie np. lodów, dzięki temu, że są chłodne mogą przynieść ulgę “zmęczonej” zabiegiem jamie ustnej. Po zabiegu nie pij napojów przez słomkę. Odruch zasysania może uszkodzić skrzep i ranę.
  • Przez minimum dobę zrezygnuj z płukania jamy ustnej. Energiczne płukanie może również spowodować  uszkodzenie skrzepu, co wydłuży czas gojenia się rany. Po tym czasie zaleca się używanie ziołowych płukanek (np. z szałwii, która ma właściwości antyseptyczne).  Na jakiś czas odstaw płyny do płukania zawierające alkohol, by nie podrażnić wrażliwych miejsc wokół rany oraz samej rany.
  • Pamiętaj, by szczególnie dbać o higienę jamy ustnej w okresie gojenia się rany. Rób to oczywiście bardzo ostrożnie, podczas mycia zębów szczoteczką starannie unikaj rany po usuniętym zębie.
  • Kiedy znieczulenie przestanie działać, a ból będzie odczuwalny, można zażyć leki przeciwbólowe np. Ibuprofen lub Pyralginę, które dodatkowo mają działanie przeciwzapalne.

 

Zadzwoń teraz