1. Kiedy zaczynamy dbać o prawidłowy rozwój dziecka i jego zębów?
Warto pamiętać, że jeszcze będąc w ciąży dbamy o prawidłowy rozwój uzębienia naszego maluszka. Nieleczona próchnica i stany zapalne dziąseł u kobiety w ciąży mogą skutkować przedwczesnym porodem, a konieczność wdrażania ewentualnej antybiotykoterapii może mieć wpływ na rozwój dziecka. Pamiętaj zatem, aby zadbać o swoje zęby jeśli planujesz ciążę. Jeśli tego nie zrobiłaś w ciąży również bez obaw można poddać się leczeniu stomatologicznemu, najlepszym do tego okresem będzie II trymestr ciąży. Potem pozostanie Ci już tylko radosne oczekiwanie na pojawienie się maleństwa.

2. Jakich błędów unikać we wczesnym okresie rozwoju dziecka?
Pamiętaj, że próchnica to choroba zakaźna. Dzieci rodzą się bez bakterii próchnicowych, najczęściej poprzez nieuwagę rodziców dochodzi do kolonizacji jamy ustnej małego pacjenta
bakteriami próchnicowymi.
– nie całuj dziecka w usta, uświadom o tym również najbliższą rodzinę;
– utrzymanie higieny jamy ustnej;
– zdrowa zbilansowana dieta;
– uzupełnianie związki fluoru;
– wczesne leczenie próchnicy (również zębów mlecznych);
– edukacja zdrowotna.
Ważne, aby pierwsza wizyta dziecka miała miejsce pomiędzy 12 – 18 miesiącem życia. Sprawdzamy wtedy stan pierwszych wyrżniętych zębów, stan wałów dziąsłowych, informujemy rodziców jak dbać o zęby swoich pociech, jakich błędów unikać.
Proszę pamiętać, że dalej istnieje przeświadczenie, że jeśli jest kilka zębów to nie trzeba ich szczotkować. Warto zabierać dziecko na własne wizyty kontrolne, aby zaznajomić Malucha z gabinetem stomatologicznym i specyfiką tego miejsca.
Wizyty kontrolne u dziecka są zalecone w okresie od 4 do 6 miesięcy.
4. Dlaczego należy leczyć próchnicę w zębach mlecznych?
Nieleczona próchnica w zębach mlecznych może mieć wpływ na prawidłowy rozwój zębów stałych. Utrzymujące się stany zapalne mogą prowadzić do zakażenia ogólnoustrojowego.
Przedwczesne usunięcie zębów mlecznych z powodu ich próchnicy i rozwijającego się stanu zapalnego będzie skutkowało koniecznością rozpoczęcia leczenia ortodontycznego.
Pamiętaj zatem, aby dbać o zęby swojego dziecka na każdym etapie jego rozwoju. Dzięki systematycznym wizytom kontrolnym oraz profilaktycznym lakierowaniu i lakowaniu zębów możemy uniknąć tych wszystkich przykrych dla naszego dziecka zdarzeń.
Każde dziecko w wieku 5 – 6 lat powinno wybrać się z rodzicami do ortodonty. Lekarz sprawdzi u małego pacjenta czy nie ma już nieprawidłowości w budowie i ustawieniu szczęk. Zapyta o dotychczasowy rozwój dziecka i ewentualne nawyki. Poradzi co zrobić, aby zapobiec pojawieniu się kolejnych nieprawidłowości. A jeśli ortodonta stwierdzi konieczność podjęcia leczenia przedstawi jakie są możliwości takiej terapii – zapozna pacjenta i rodziców z rodzajami aparatów oraz wykona pełną diagnostykę.

Naszym Małym Pacjentom oferujemy pełen zakres usług stomatologicznych:
- profilaktykę (instruktaż higieny jamy ustnej, lakowanie, lakierowanie, czyszczenie zębów z osadu i kamienia)
- leczenie zachowawcze
- leczenie ortodontyczne
- profilaktykę ortodontyczną
Dzięki naszemu doświadczeniu w pracy z Najmłodszymi Pacjentami, Twoje dziecko polubi wizyty w gabinecie stomatologicznym, co zapewni mu zdrowy i piękny uśmiech na przyszłe lata.
W trosce o Państwa pociechy dokładamy wszelkich starań, aby każda kolejna wizyta była dla nich miłą i nową przygodą