W dzisiejszym wpisie obalimy kilka powszechnie krążcych mitów stomatologicznych 🙂

1. „O zęby mleczne nie trzeba dbać.”
O zęby mleczne powinniśmy dbać tak samo jak o zęby stałe. Niewyleczone zęby mleczne są siedliskiem bakterii, które chętnie “przenoszą” się na nowo pojawiające się w jamie ustnej zęby stałe, których proces mineralizacji nie jest jeszcze zakończony.

2. „Złe zęby są dziedziczne”
To nie jest tak całkowicie prawdą. Każdy jest odpowiedzialny z zdrowie własnych zębów. Dziedziczyć możemy odporność przed próchnicą. Nawet najlepiej odziedziczone cechy są bezradne jeżeli nie dbamy odpowiednio o nasze zęby.

3. „Fluorki są niepotrzebne”
Fluor chroni szkliwo i zapobiega rozmnażaniu się bakterii, chroni powierzchnię zębów i pomaga zapobiegać próchnicy.

4. „Rzucie gumy zastępuje mycie zębów”
Guma do żucia może wspierać higienę jamy ustnej poprzez zwiększenie produkcji śliny, nie sprawi jednak, że płytka bakteryjna utrzymująca się na naszych zębach zniknie.

5. „Mocne tarcie zębów jest skuteczne”
Wręcz przeciwnie. Jeżeli myjemy zbyt mocno zęby lub używamy twardą szczoteczkę do zębów, istnieje zagrożenie, iż szkliwo zęba „zniknie” – brak szkliwa skutkuje dużą nadwrażliwością –  lub pokaleczymy sobie dziąsło.

6. „Wybielanie zębów nie szkodzi”
Bądźmy ostrożni! Podczas tzw. procesu wybielania zachodzi proces chemiczny w jamie ustnej, i może zdarzyć się, że środek wybielający wniknie w luźne wypełnienia lub w luki między zębami, uszkadzając tym nerwy. Uwaga: wybielanie uzupełnień protetycznych jest niemożliwe (konieczna jest ich wymiana).

 

Zadzwoń teraz