Ortodoncja

Ortodoncja

W naszym gabinecie stomatologicznym preferujemy nowoczesne, wielofazowe sposoby leczenia wad zgryzu i zaburzeń stawów skroniowo – żuchwowych.

Dla każdego pacjenta przygotowujemy indywidualne rozwiązania terapeutyczne w zależności od wieku, zaawansowania wady zgryzu, parafunkcji, kondycji stawów skroniowo – żuchwowych i „odczucia estetycznego” pacjenta.

Leczenie I fazy – tzw. przedortodontyczne

Leczenie I fazy, tzw. przedortodontyczne, skierowane jest do dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Okres od 2 roku życia charakteryzuje się odejściem od tzw. niemowlęcego sposobu połykania do połykania typu dorosłego (czyli z pełnym żuciem twardych pokarmów). U wielu dzieci proces ten nie przebiega prawidłowo – język, zamiast dotykać podniebienia, umiejscawia się pomiędzy zębami, powodując zwężenia szczęki i przemieszczenia zębów. Podobny efekt daje ssanie palca, warg lub policzków. Bardzo ważnym elementem wpływającym na prawidłowy rozwój szczęk jest sposób oddychania. Prawidłowe oddychanie powinno przebiegać głównie przez nos. Niestety u wielu dzieci, zwłaszcza tych obciążonych częstymi przeziębieniami, czy alergiami, obserwuje się ustny tor oddechowy, chrapanie w czasie snu, a nawet bezdechy. Taki sposób oddychania niekorzystnie wpływa na rozwój szczęk i najczęściej prowadzi do stłoczenia zębów i tyłozgryzu. Dziecko z nieprawidłowym oddychaniem może być ospałe, mieć podkrążone oczy oraz mieć skłonności do nadwagi lub niedowagi. Ze względu na osłabienie organizmu może osiągać gorsze wyniki w nauce i mieć gorszą kondycję.

Jak leczymy wady I fazy?

Proponujemy standardowe aparaty miofunkcjonalne – trainery i płytki przedsionkowe, czyli aparaty stymulujące prawidłową funkcję mięśni żujących, mięśni warg i policzków, a przede wszystkim języka. Aparaty te nie wymagają pobierania wycisków i wykonywania modeli gipsowych. Aparat można dobrać bezpośrednio na wizycie u naszego ortodonty.

U dzieci z dużymi zwężeniami szczęk lub z wczesną utratą zębów mlecznych wykonujemy płytki i płytkoprotezy dziecięce, ze śrubami rozszerzającymi szczęki w dwóch lub w trzech kierunkach. Niektóre dzieci z wadami klasy trzeciej, takimi jak przodozgryz i wysunięta bródka, powinny już w tym czasie rozpocząć leczenie ortopedyczne maską twarzową, gdyż w tym przedziale wiekowym intensywnie rozwija się górna szczęka. W tym okresie sprawdzamy również długość wędzidełka języka, i w razie potrzeby przeprowadzamy podcięcie wędzidełka w znieczuleniu miejscowym.

Aparaty 1- fazy są aparatami ruchomymi, dlatego też wymagają współpracy małego pacjenta i jego rodziców. Znaczna większość dzieci szybko przyzwyczaja się do obecności aparatu w buzi. Aparat powinno nosić się całą noc oraz 2-3 godziny dziennie. Dzieci z wadami wymowy powinny dodatkowo korzystać z pomocy logopedycznej. Najlepsze efekty osiąga się przy jednoczesnym pozytywnym nastawieniu rodziców i opiekunów dziecka.

Leczenie ortodenczytne II fazy dla dzieci i młodzieży

Pomiędzy 11 a 17 rokiem życia trwa intensywny wzrost dziecka, tzw. skok pokwitaniowy. W tym czasie dokonuje się całkowita wymiana uzębienia mlecznego na uzębienie stałe. Jest to najlepszy okres do leczenia tyłozgryzów (cofnięta bródka). Jest to czas szybkiego wzrostu dolnej szczęki, czyli żuchwy. W tym czasie można rutynowo stosować aparaty stałe w różnej postaci – zamki przyklejane do zębów, ekspandery, przerzuty, łuki podniebienne, stałe aparaty czynnościowe typu Rick-a-nator i AdvancSync.

Dla dzieci i młodzieży polecane są zamki metalowe standardowe z kolorowymi ligaturkami i metalowe zamki samoligaturujące, ze względu na ich większą trwałość i łatwość utrzymania higieny.

Leczenie II fazy u dorosłych

Dorośli mogą skorzystać z całej oferty aparatów stałych, również kosmetycznych – porcelanowych, i całkowicie przeziernych – szafirowych. Osobom z dużym stłoczeniem lub często wyjeżdżającym proponujemy zamki samoligaturujące, dzięki którym można ograniczyć liczbę wizyt kontrolnych.

Mini-śruby ortodontyczne

W leczeniu dorosłych pacjentów stosujemy również mini-implanty, tzw. mini-śruby ortodontyczne, wspomagające leczenie ortodontyczne. Są przydatne w wielu sytuacjach klinicznych np. wtedy, gdy potrzeba domknąć przestrzenie po brakujących zębach. Po leczeniu śruby są usuwane z jamy ustnej.

Leczenie ortodontyczne pacjentów z chorobami przyzębia

Leczenie ortodontyczne to obecnie standardowe postępowanie w przypadku „rozjeżdżających się” zębów, dotkniętych paradontozą. Warunkiem podjęcia leczenia ortodontycznego jest zaleczenie ostrej fazy choroby przyzębia, pełna higienizacja pacjenta (czyli umiejętność utrzymania odpowiedniej higieny), brak krwawienia z dziąseł. Przeciwwskazaniami są: zbyt duże i rozległe zaniki kostne, brak odpowiedniej higienizacji pacjenta, ostre choroby przyzębia, niereagujące na leczenie periodontologiczne. Do wykonywania bezbolesnych zabiegów głębokiego czyszczenia przyzębia przed leczeniem ortodontycznym polecamy nowoczesny system Vector.

Leczenie pacjentów z problemami układu ruchowego narządu żucia

Wielu pacjentów cierpi na częste bóle głowy, napięcia mięśni żujących, bóle w okolicach uszu, zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami (tzw. bruksizm). Powtarzające się nieprawidłowe czynności (parafunkcje) mogą całkowicie zniszczyć uzębienie, staw skroniowo-żuchwowy oraz znacznie pogorszyć komfort codziennego życia.Takim pacjentom proponujemy, oprócz dokładnego badania, naukę relaksacji mięśni twarzy, bioterapię, szyny antystresowe, szyny repozycyjne i stabilizujące.

Faza retencyjna czyli III faza leczenia ortodentycznego

Po zakończeniu aktywnego leczenia ortodontycznego każdy pacjent jest objęty III fazą leczenia, tzw. retencyjną. Ta faza jest konieczna do utrzymania pozytywnych efektów leczenia aparatami stałymi. Najczęściej stosowanymi przez nas retainerami są stałe retainery druciane lub złote, ruchome płytki retencyjne Hawley’a z elementami czynnościowymi lub bez, oraz próżniowe nakładki Essix i Osamu.

Trzeba jednak pamiętać, że pomimo stosowania retainerów u niektórych osób napięcia mięśni mimicznych i języka mogą powodować niewielkie przesunięcie zębowe. Jeżeli stanowią one problem estetyczny dla pacjenta, można wykonać w pracowni twardą płytkę nakładkową na bazie set-up’u, czyli modelu poprawionego przez technika.

Faza retencyjna trwa od 2 do 5 lat. W niektórych przypadkach zalecamy dłuższe noszenie retainerów.

Jak żyć z aparatem stałym?

Przez pierwsze kilka dni mogą pojawić się bóle zębów w różnym stopniu nasilenia, mijające samoistnie po maksymalnie tygodniu. W tym czasie należy dopasować jedzenie do możliwości żucia – najlepsza jest dieta płynna i półpłynna. Po ustaniu bólu można już przejść na „normalną” dietę. By nie uszkodzić aparatów i nie doprowadzić do uszkodzeń i próchnicy zębów, przez cały okres leczenia należy unikać gumy do żucia i słodyczy, oraz ostrożnie jeść owoce z pestkami oraz mięsa z kośćmi.

Najważaniejsza jest higiena!

Każdy pacjent po założeniu aparatu zostaje poinstruowany przez higienistkę ortodontyczną o technikach mycia zębów z aparatem. Podczas leczenia aparatami stałymi należy szczególnie uważnie dbać o higienę jamy ustnej. Zęby i aparat trzeba myć po każdym posiłku. Do tego celu służą specjalne szczoteczki, pasty i akcesoria do nabycia w aptece oraz specjalistycznych sklepach internetowych. W razie braku takich szczotek można używać zwykłej szczoteczki ze średnio-miękkim prostym włosiem. Dodatkowe szczoteczki to jednopęczkowa szczotka do mycia przestrzeni między zamkami, oraz szczoteczki-wyciorkimiędzyzębowe o różnej kalibracji do mycia przestrzeni międzyzębowych. W sprzedaży są też specjalne pasty i płyny, dedykowane osobom z aparatami stałymi, ale standardowa pasta w fluorem również spełni swoje zadanie, jeżeli jest regularnie używana.

Tekst i opracowanie:lekdent Beata Hołowko
Foto: Beata Hołówko,Internet
Kopiowanie opracowania zabronione!

Umów się na wizytę

Gabinet stomatologiczny
Joanna Sadowska
Poniedziałek-Piątek: 10:00-20:00
W weekendy nieczynne

Tel: 22 721 80 10
Kom: 603 688 819[recaptcha]

Zadzwoń teraz