Sprawą nieprzyjemnego zapachu z ust w ostatnim czasie zajęli się wreszcie naukowcy. Wcześniejsze przekonanie, że przykry zapach z ust pochodzi z żołądka, jest tylko częściowo prawdziwe. Podobno tylko u około 10 procent. osób, dotkniętych tą przypadłością, przyczyna rzeczywiście leży w przewodzie pokarmowym. U większości przyczyna znajduje się w jamie ustnej, a konkretnie w przestrzeniach międzyzębowych i na grzbiecie języka.

Część bakterii tworzących płytkę na zębach i zasiedlających grzbiet języka (szczególnie jego tylną część) wydziela przykre, siarkowe gazy, jako produkty przemiany materii.

Prace naukowe mówią, że prawie 2/3 bakterii rezydujących w jamie ustnej zasiedla właśnie grzbiet języka. Inni twierdzą, że to tylko ponad 50 proc. Ich dokładna ilość nie ma znaczenia – stanowią poważny problem. Jest to przecież źródło zakażenia dla jamy ustnej i całego organizmu. Mimo gruntownego mycia zębów następuje szybka inwazja – reinfekcja z “sąsiedztwa”, czyli grzbietu języka.

Nalot językowy jest pożywką dla bakterii wywołujących zapalenie dziąseł i choroby przyzębia!

Co robić?

Recepta jest prosta: usunąć mechanicznie płytkę bakteryjną głównie z przestrzeni międzyzębowych i grzbietu języka. Zasada taka sama, jak przy myciu zębów: gruntownie, nie uszkadzając podłoża.

Mechaniczne czyszczenie grzbietu języka jest integralną częścią profilaktyki chorób jamy ustnej. W higienie domowej, można użyć do tego specjalnych skrobaczek do języka. Powinny one być płaskie, tak, aby zebrały jak najwięcej, daleko z grzbietu języka.
Codzienne, konsekwentne i gruntowne czyszczenie łuków zębowych, przestrzeni międzyzębowych i grzbietu języka powinno usunąć przykry zapach z ust.

Jak używać skrobaczki?
Czyszczenie grzbietu języka specjalnymi skrobaczkami nie jest nowością. Od tysięcy lat (tak, tak!) praktykuje się to w tradycyjnej medycynie chińskiej i indyjskiej. W starożytnym Egipcie świeży oddech gwarantował życie bez trosk, w harmonii z bogami. Czynność ta rozpowszechniona jest także w świecie arabskim. Tylko w Europie Środkowej zwyczaj ten nie był i nie jest częścią kultury ciała. Dlatego, w obecnym stanie wiedzy, jest to nieodzowna część profilaktyki jamy ustnej.

Zadzwoń teraz