O zdrowie jamy ustnej naszego maluszka powinniśmy dbać już od narodzin, nawet jeśli nie posiada jeszcze zębów.
W pierwszych miesiącach życia należy przecierać dziąsła dziecka gazikiem nasączonym wodą lub naparem z rumianku (ma on właściwości antybakteryjne), najlepiej po każdym karmieniu i obowiązkowo przed snem. Jest to pierwszy krok w kierunku profilaktyki próchnicowej, a także pomoże nam przyzwyczaić dziecko do późniejszego mycia zębów.
Choć w sklepach znaleźć można rozmaite akcesoria do higieny jamy ustnej dla dzieci, na początek z powodzeniem wystarczą do tego bawełniane chusteczki lub kawałek gazy.
Etapy pielęgnacji jamy ustnej u niemowlęcia prezentują się następująco:
• przed rozpoczęciem czynności należy dokładnie umyć ręce,
• przygotowanie gazika/chusteczki oraz szklanki z letnią wodą lub naparem z rumianku,
• owinięcie gazika wokół palca wskazującego i zanurzenie go w płynie,
• wsunięcie palca do jamy ustnej dziecka i delikatne przecieranie górnego i dolnego wału dziąsłowego, błon śluzowych policzków oraz pojawiających się pierwszych ząbków.
Szczoteczka dla niemowląt od pierwszego ząbka
Najbardziej popularnym gadżetem do masowania i czyszczenia dziąseł oraz pierwszych ząbków jest silikonowa szczoteczka dla niemowląt w formie nakładki na palec. Większość tego typu produktów z jednej strony posiada malutkie silikonowe włoski, a z drugiej – wypustki przeznaczone do masowania dziąseł. Tego typu szczoteczka dla niemowląt pozwala na utrzymanie higieny jamy ustnej, bywa również przydatna w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów ząbkowania.
Szczoteczka i gryzak w jednym
Jednym z najnowszych gadżetów jest szczoteczka dla niemowląt łącząca w sobie również funkcję gryzaka. Tego typu produkty wyposażone są zazwyczaj w ergonomiczny uchwyt, który dziecko może łatwo złapać. Ponadto, można je włożyć do lodówki i schłodzić, a następnie podać dziecku. Zimny gryzak ukoi obrzęknięte i obolałe z powodu ząbkowania dziąsła.
W sklepach znaleźć można też inne szczoteczki dla niemowląt i starszych dzieci, dopasowane do wieku i umiejętności manualnych malucha. Niektóre posiadają wbudowaną w rączkę grzechotkę, inne – namalowane na niej kolorowe zwierzątka. Wygląd nie jest jednak najważniejszy. O wiele bardziej istotne jest to, czy szczoteczka posiada niewielką główkę, dopasowaną do anatomicznej budowy jamy ustnej dziecka oraz miękkie włosie, nie powodujące niepotrzebnych podrażnień. Mycie ząbków powinno bowiem kojarzyć się maluchom z zabawą, a nie nieprzyjemnymi doznaniami.