Wybielanie zębów to zabieg estetyczny, polegający na rozjaśnieniu obecnego koloru zębów. Stopień wybielania zależy od osobniczych czynników i nie do końca da się przewidzieć efekty. Wybieleniu ulegają tylko tkanki zęba – plomby, korony, licówki nie poddają się zmianie koloru.

Najbezpieczniejszą metodą wybielania jest ta pod kontrolą lekarza.

Lekarz po zapoznaniu się z oczekiwaniami, a także stanem uzębienia, zaproponuję najlepszą metodę oraz przygotuje zęby do zabiegu.
Należy pamiętać, że żeby zęby mogły zostać zakwalifikowane do wybielania muszą być wyczyszczone z osadów i kamienia, z wyleczonymi ubytkami próchnicowymi, a także szczelnymi wypełnieniami.

Jak utrzymać efekty wybielania? Pamiętaj o diecie.
Rezultaty wybielania nie są dane raz na zawsze. Tylko od nas zależy jak długo będziemy się nimi cieszyć.
Podstawową zasadą jest zachowanie odpowiedniej diety. Po zabiegu wybielania przez okres ok. 2 tyg. należy utrzymywać białą dietę, czyli spożywanie posiłków niezawierających w swoim składzie silnych substancji barwiących. Jest to konieczne, aby kolor zębów się ustabilizował i utrwalił.

Czego dokładnie nie można spożywać w dniach bezpośrednio po wybielaniu?
Barwiących napojów, takich jak mocna czarna herbata, kawa, coca cola, czerwone wino, soki z czarnych porzeczek lub ciemnych winogron. Produktami niewskazanymi są ciemne sosy (grzybowy, pomidorowy), niektóre warzywa (buraczki, pomidory, czerwona kapusta) i owoce (jagody, wiśnie, borówki, czarne i czerwone porzeczki). Bez obaw można spożywać natomiast wszelkiego rodzaju nabiał (oprócz sztucznie słodzonych jogurtów, kefirów czy maślanek z wsadem owocowym), mięso drobiowe, białe pieczywo, ryż, jasny makaron, a także warzywa i owoce o neutralnych barwach.

Higiena
Ważnym czynnikiem powodującym szybki zanik rezultatu jest palenie papierosów. Poza oczywistą szkodliwością dla organizmy, powodują szybsze odkładanie się osadów oraz kamienia nazębnego.
Ponadto nie można zapominać o podstawowej higienie jamy ustnej – szczotkowanie co najmniej 2 razy dziennie po 2-3 minuty pozwoli nam cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem dużo dłużej. Codzienną higienę trzeba uzupełnić o nitkowanie zębów oraz stosowanie płukanek do ust. Konieczne są również regularne wizyty u stomatologa – lekarz będzie mógł w porę zareagować na pojawiające się ubytki próchnicowe, a także przeprowadzić profesjonalne zabiegi higienizacyjne, np. skaling lub piaskowanie.

Czemu tak ważne jest wybielanie pod okiem dentysty?
Zapalenie miazgi, podrażnienia przyzębia, a w skrajnych przypadkach nawet martwica – takie mogą być skutki wybielania zębów dostępnymi w internecie środkami bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem dentystą. Nie zawsze wybielanie jest możliwe i zalecane, a wszystko zależy od stanu zdrowia zębów.

Zadzwoń teraz