Wypełnia zębów – plomby, co to takiego?
Plomba to materiał światło- lub chemoutwardzalny, który włożony do ubytku pozwala na odbudowę zęba. Zazwyczaj jest w kolorze zęba, jednak w celu zachęcenia najmłodszych pacjentów przewidziano wersję kolorową.
Nie ma jednak idealnego materiału odbudowującego utracone tkanki zęba. Należy pamiętać, że wypełnienia mogą ulec procesowi “starzenia”. Z biegiem lat ich podstawowa funkcja jaką jest szczelna odbudowa zęba może ulec zakłóceniu – wtedy wypełnienie należy wymienić.
Wskazania
Podstawowym wskazaniem jest utracenie tkanek zęba pod wpływem czynników mechanicznych (np. odkruszenie podczas nagryzania na coś twardego) lub w następstwie próchnicy.
Mimo rosnącego poziomu wiedzy medycznej oraz rosnącej świadomości populacji, problem próchnicy dotyczy wielu z nas.
Przebieg zabiegu
W pierwszym etapie lekarz ocenia stan zęba, rozległość utraconych tkanek oraz opracowuje plan leczenia.
Nie zawsze konieczne jest podanie znieczulenia, jeśli ubutek nie jest zbyt głęboki pacjent może zdecydować czy chce zostać znieczulonym do zabiegu. Znieczulenie zazwyczaj zaczyna działać już po kilku minutach i objawia się drętwieniem, lekkim mrowieniem dziąseł i języka. Należy pamiętać, że znosi ono czucie ból, ale nie dotyku, nacisku.
Kolejny etap to przygotowanie, oczyszczenie ubytku pod wypełnienie – borowanie. Za pomocą specjalnych wierteł, lekarz usuwa zainfekowane tkanki zęba lub – jak w przypadku uszkodzenia mechanicznego – poprawia kształt ubytku w celu uzyskania lepszej retencji dla plomby.
Ostatni krok to założenie wypełnienia do zęba, a następnie dopasowanie go w zgryzie oraz wygładzenie.
Dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi i materiałów, a także przede wszystkim dzięki ogromu wiedzy naszych stomatologów skuteczność leczenia jest bardzo wysoka.
Jednakże należy pamiętać, że wypełnienia mogą ulec starzeniu. Długość żywotności plomby w dużej mierze zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz od wielkości ubytku, który został zaopatrzony.